Skip to main content
  • Aktualności
  • Ostrzegamy przed oszustwami na portalach typu OLX/Vinted/Allegro !!!

Ostrzegamy przed oszustwami na portalach typu OLX/Vinted/Allegro !!!

24-01-2023

Sprzedajesz coś przez OLX, Vinted czy Allegro? Wystawiasz ogłoszenie o sprzedaży, a kupujący kontaktuje się z Tobą za pomocą komunikatora (np. WhatsApp) i chce kupić przedmiot? Później możesz dostać od niego link na WhatsAppie np. do rzekomego odbioru pieniędzy.

Uważaj!!! To oszustwo. Link prowadzi do fałszywej strony, na której masz ujawnić swoje dane do logowania. Ta strona łudząco przypomina stronę logowania do Banku. Jeśli ujawnisz na niej swój login, hasło – te dane trafią bezpośrednio do oszusta.

Nie klikaj! 

Oszuści wykorzystają każdą okazję, żeby nakłonić Cię do przekazania danych Twojej karty płatniczej czy danych do logowania do bankowości internetowej. Mogą poprosić Cię o hasła, kody z wiadomości SMS od banku lub nakłaniać do akceptowania operacji w aplikacji mobilnej. Dla nich nie jest istotne, czy sprzedajesz przedmioty, czy je kupujesz. Przestępcom chodzi o przejęcie Twoich danych, by móc Cię okraść. Jeśli nie będziesz postępował według oczekiwań oszustów – 1:0 dla Ciebie!

Nie podawaj żadnych informacji!

Możesz dostać wiadomość z kodem SMS lub autoryzacje w dotychczasowej aplikacji mobilnej dotyczące aktywacji aplikacji mobilnej na nowym urządzeniu. To oszust próbuje na swoim urządzeniu aktywować aplikację mobilną. Jeśli mu się to uda – będzie mógł np. wykonać przelew, zmienić limity przelewów lub aktywować usługę BLIK i w ten sposób wyprowadzić pieniądze z Twojego konta.

Zadbaj o to, na co masz wpływ

Jeśli Twoja intuicja podpowiada Ci, że przedstawiona okazja jest podejrzana – wycofaj się z niej.

Pamiętaj:

Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz. Jeśli w treści SMS-a lub aplikacji mobilnej informujemy, że aktywujesz aplikację mobilną – a tego nie zlecasz, to właściwie pewne, że na Twoim koncie bankowym jest zalogowany oszust.
Nie otwieraj linków, które rzekomo mają pozwolić na odbiór pieniędzy za wystawiony przez Ciebie przedmiot.
Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem np. WhatsApp, e-mail.

Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa przerwij transakcję i skontaktuj się z nami: +48 158720415